Rezydencje Artystyczne / Ogród Sztuk w Krynicy Zdroju
O domu
Villa Jagusia – to tu zaprosimy na początku 2025 roku pierwszych gości REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH. Przy cichej (wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa!) alei Tysiąclecia – bocznej uliczce w kameralnej dzielnicy Słotwiny, pod numerem 26, na dobrze naświetlonym zachodnim zboczu góry Jasiennik, 15 minut spacerem od pomnika Dietla i 20 minut od słynnego deptaku, tworzymy dom pracy twórczej i ogród sztuk.
W cieniu dobrego świerka wykluwać się tu będą pomysły na nowe książki, filmy, obrazy i muzyczne kompozycje, a także zmieniające świat (tak w skali mikro, jak makro) projekty kulturalno-edukacyjne.
Wsparcie z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO umożliwi remont czterech kondygnacji obiektu oraz ich wyposażenie. Do dyspozycji gości REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH będą dwa apartamenty. W skład każdego z nich wejdą dwie sypialnie, salon z kuchnią oraz łazienka. Oprócz tego w willi znajdą się:
- Wielofunkcyjna pracownia: malarsko-ceramiczna i muzyczna,
- Świetlica twórcza – sala konferencyjna z przestrzenią galeryjną dla rezydentów i mieszkańców,
- Wokół budynku planujemy też zaaranżować OGRÓD SZTUK – miejsce spotkań aktywizujących i działań twórczych.
Zapraszamy już wkrótce!
Pojawiali się jeszcze w Krynicy kuzynkowie, brani często zamiast damy do towarzystwa i do urządzania spacerów, wycieczek, obstalowywania obiadów, noszenia szalów, parasolek i torebek. Podobne indywidua nazywano tu kawalerami do rzeczy lub od rzeczy, stosownie do wrodzonych zdolności. Co się zaś tyczy mężów, to w tych Krynica najmniej obfitowała…
Stanisław Pagaczewski, z dialogu inżyniera Bronisława Babela z Michałem Bałuckim, za: Stanisław Pagaczewski, Spotkamy się u wód, Kraków 1972