Web Content Accessibility Guidelines

Kontrast
Kursor
Czcionka
Obrazy
Odnośniki
259

Rezydencje Artystyczne / Ogród Sztuk w Krynicy Zdroju

O domu

O domu

Villa Jagusia – to tu zaprosimy na początku 2025 roku pierwszych gości REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH. Przy cichej (wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa!) alei Tysiąclecia – bocznej uliczce w kameralnej dzielnicy Słotwiny, pod numerem 26, na dobrze naświetlonym zachodnim zboczu góry Jasiennik, 15 minut spacerem od pomnika Dietla i 20 minut od słynnego deptaku, tworzymy dom pracy twórczej i ogród sztuk.

 

 

W cieniu dobrego świerka wykluwać się tu będą pomysły na nowe książki, filmy, obrazy i muzyczne kompozycje, a także zmieniające świat (tak w skali mikro, jak makro) projekty kulturalno-edukacyjne.

 


Wsparcie z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO umożliwi remont czterech kondygnacji obiektu oraz ich wyposażenie. Do dyspozycji gości REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH będą dwa apartamenty. W skład każdego z nich wejdą dwie sypialnie, salon z kuchnią oraz łazienka. Oprócz tego w willi znajdą się:

  • Wielofunkcyjna pracownia: malarsko-ceramiczna i muzyczna,
  • Świetlica twórcza – sala konferencyjna z przestrzenią galeryjną dla rezydentów i mieszkańców,
  • Wokół budynku planujemy też zaaranżować OGRÓD SZTUK – miejsce spotkań aktywizujących i działań twórczych.

Zapraszamy już wkrótce!

Dziś Krynica jest kurortem dla osób starszych, jeżeli nie podeszłych wiekiem, ale ongiś za naszych czasów, roiło się tu od młodzieży niemal gołowąsej (…). Tu odbywali oni pierwsze praktyczne ćwiczenia w konwersacji francuskiej i polskiej, w figurach mazurowych i w robieniu długów….

Pojawiali się jeszcze w Krynicy kuzynkowie, brani często zamiast damy do towarzystwa i do urządzania spacerów, wycieczek, obstalowywania obiadów, noszenia szalów, parasolek i torebek. Podobne indywidua nazywano tu kawalerami do rzeczy lub od rzeczy, stosownie do wrodzonych zdolności. Co się zaś tyczy mężów, to w tych Krynica najmniej obfitowała…

Stanisław Pagaczewski, z dialogu inżyniera Bronisława Babela z Michałem Bałuckim, za: Stanisław Pagaczewski, Spotkamy się u wód, Kraków 1972